Reklama

 • Font size:
 • Decrease
 • Reset
 • Increase

Nowy rekuperator ścienny Wavin Ventiza PP60 - wydajny i kompaktowy

 Rekuperator ścienny Ventiza PP60 to nowość w ofercie Wavin. Urządzenie, pomimo kompaktowych rozmiarów, działa bardzo wydajnie, na co wpływ ma także możliwość wyboru różnych trybów pracy. Ventiza PP60 przeznaczona jest do stosowania zarówno w nowo budowanych obiektach mieszkalnych, jak i tych poddawanych renowacji – zwłaszcza przy termomodernizacji budynków czy generalnych remontach domów i biur. Jest kolejnym elementem z typoszeregu Wavin Ventiza, czyli kompletnego systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

 


Planujesz remont? Pomyśl o rekuperacji

Rekuperator Ventiza PP60 to idealne rozwiązanie w przypadku domowych i biurowych systemów wentylacji mechanicznej, szczególnie w obiektach, które są remontowane lub gdy w istniejących budynkach występują ograniczenia przestrzenne, uniemożliwiające instalację wentylacji z centralnie zlokalizowaną jednostką. Ventiza PP60 doskonale sprawdzi się także jako wentylacja mechaniczna w budynkach wielorodzinnych, które są termomodernizowane, ponieważ zapewnia mieszkańcom stały dopływ świeżego, przefiltrowanego powietrza wraz z odzyskiem ciepła, a jednocześnie usuwa zużyte powietrze wewnętrzne wraz z nadmiarem wilgoci. Urządzenie Wavin Ventiza PP60 wyróżnia proste, stonowane – a jednocześnie nowoczesne – wzornictwo, dlatego można łatwo zintegrować je z przestrzeniami mieszkalnymi.

Zaletą rekuperatora Wavin Ventiza PP60 jest także łatwa i szybka instalacja – do montażu jednostki wentylacyjnej jest wymagany jedynie otwór w ścianie, który powinien mieć 160 mm średnicy. Urządzenie zapewnia przepływ powietrza o maksymalnym natężeniu 60 m³/h, gwarantując optymalną wymianę powietrza nawet w dużych pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych, a tym samym jego niezmiennie dobrą jakość.

– Nowy rekuperator Wavin Ventiza PP60 zapewnia pełną wymianę powietrza w czasie krótszym niż godzina w pomieszczeniu o powierzchni ok. 20 m2. Dzięki zastosowaniu ceramicznego wymiennika ciepła urządzenie wyróżnia wysoka sprawność energetyczna, wynosząca do 93%. Jego zaletą jest także cicha praca, ponieważ zewnętrzna kratka wentylacyjna posiada specjalnie wyprofilowany kształt, który optymalizuje przepływ powietrza i zmniejsza hałas pochodzący z zewnątrz. Ponadto, w celu jeszcze lepszego wyciszenia, wentylator jest montowany za wymiennikiem ciepła. Ważnym udogodnieniem dla użytkownika jest także szybka i bezproblemowa konserwacja. Wymiennik ciepła można zdemontować  w prosty sposób (bez użycia narzędzi i bez dotykania wentylatora oraz jego połączeń elektrycznych), a filtr przeciwpyłowy jest łatwo dostępny – mówi Tomasz Knap, Product Manager ICS (Indoor Climate Solutions) w firmie Wavin Polska.

Jak działa rekuperator Wavin Ventiza PP60?

Nowe urządzenie Wavin nie wymaga zastosowania jednostki centralnej, dlatego tworzy zdecentralizowany system wentylacji z odzyskiem ciepła, który usuwa z pomieszczeń mieszkalno-biurowych zużyte powietrze i dostarcza z zewnątrz świeże, które podlega procesowi oczyszczania (filtrowania) i – w zależności od warunków temperaturowych – podgrzaniu w procesie wymiany ciepła. W funkcji wymiany ciepła rekuperator Ventiza PP60 działa naprzemiennie w dwóch trybach:

 • urządzenie wyciąga ciepłe, zużyte powietrze z pomieszczenia przez 70 sekund – powietrze przepływa przez kanał powietrzny i oddaje energię cieplną, która jest magazynowana w ceramicznym wymienniku ciepła;
 • po zakończeniu pierwszego etapu wentylator zmienia kierunek obrotów i rozpoczyna się tryb nawiewu, który również trwa 70 sekund – świeże powietrze z zewnątrz przepływa przez filtry i wymiennik ciepła, gdzie jest ogrzewane, a następnie nawiewane do pomieszczenia.
W ten sposób w pomieszczeniach zachowana jest ciągła wymiana powietrza. Dodatkowo strumień świeżego powietrza podlega podwójnej filtracji, którą zapewniają filtry zamontowane przed i za wymiennikiem ciepła. Co istotne, takie rozwiązanie wspiera oszczędność energii, ponieważ system grzewczy budynku nie musi pracować z maksymalną wydajnością, jak miałoby to miejsce przy wymianie powietrza poprzez otwarcie okna.

– Dużą zaletą nowego rozwiązania Wavin jest to, że jednostki Ventiza PP60 można łączyć ze sobą, np. w celu pogrupowania urządzeń w dużych mieszkaniach lub na piętrach budynków. Grupowanie urządzeń obejmuje maks. 16 jednostek i możliwe jest w trybie przewodowym typu Master/Slave, który pozwala sterować w całym systemem za pomocą jednostki głównej z wykorzystaniem jednego pilota zdalnego sterowania. Rekuperator funkcjonujący w grupie może także korzystać z czujników wilgotności i zmierzchu – parametry odczytywane są w pomieszczeniu, w którym znajduje się jednostka główna – wyjaśnia Tomasz Knap.

Jak steruje się rekuperatorem Wavin Ventiza PP60?

Obsługa rekuperatora odbywa się przy użyciu dostarczanego w komplecie pilota zdalnego sterowania, który umożliwia kontrolę wilgotności w pomieszczeniu (nastawa wartości zadanej na poziomie: 90%, 60% lub 40%) oraz przepływu powietrza (60 m3/h, 40 m3/h lub 20 m3/h), a także przełączanie pracy rekuperatora na poszczególne tryby:

 • automatyczny – oznacza działanie połączone z odzyskiem ciepła i kontrolą parametrów pomieszczenia (za pomocą czujników wilgotności i zmierzchu);
 • manualny – praca z odzyskiem ciepła, oparta na ręcznie ustawionej prędkości wentylatora (odczyty pochodzące z czujników nie są brane pod uwagę);
 • nocny – umożliwia obniżenie prędkości pracy urządzenia w czasie, gdy domownicy śpią i niepotrzebna jest szybsza wymiana powietrza;
 • intensywny – oznacza czasowe zwiększenie prędkości pracy urządzenia do maksymalnej wydajności, np. w trakcie gotowania;
 • przewietrzania – umożliwia wybór kierunku przepływu powietrza;
 • monitorowania – w tym trybie urządzenie jest wyłączone, ale pozostaje aktywne dzięki wbudowanym czujnikom, więc jeśli wilgotność w pomieszczeniu wzrośnie powyżej ustawionej wartości, jednostka zostanie aktywowana i pozostanie włączona do momentu obniżenia wilgotności do żądanego poziomu (tryb wykorzystywany np. podczas dłuższej nieobecności domowników).


Pilot zdalnego sterowania posiada także przycisk, dzięki któremu można łatwo wznowić pracę urządzenia po przeprowadzeniu jego rutynowej konserwacji (czyszczeniu wymiennika lub wymianie filtra, która zalecana jest po 3 tys. godzin pracy rekuperatora).

Nowy rekuperator Wavin Ventiza PP60 to dowód, że na rekuperację nigdy nie jest za późno i można zamontować ją praktycznie na każdym etapie procesu budowlanego lub podczas remontu. Co istotne, decyzja o instalacji kompaktowego rekuperatora ściennego nie oznacza wcale pójścia na kompromis, ponieważ zdecentralizowana wentylacja z odzyskiem ciepła zapewnia, podobnie jak urządzenia centralne, stałą wymianę zużytego powietrza na świeże, oczyszczone powietrze z zewnątrz. Wavin Ventiza PP60 poprawia jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń mieszkalno-biurowych i optymalizuje zużycie energii, a tym samym koszt energetyczny budynku.


O grupie Orbia
Orbia kieruje się wspólnym celem – poprawą poziomu życia na całym świecie. Firma działa w sektorach: rozwiązań polimerowych (Vestolit i Alphagary), budowlanym i infrastrukturalnym (Wavin), w rolnictwie precyzyjnym (Netafim), w sektorze rozwiązań dla łączności (Dura-Line) oraz w produkcji i dostawie produktów fluorowych (Koura). Pięć grup biznesowych Orbia koncentruje się na wspólnych celach: zwiększaniu dobrostanu ludzi i rozwiązaniach służących zachowaniu ich zdrowia, przygotowywaniu miast do wyzwań przyszłości i unowocześnianiu budownictwa, wspieraniu zaopatrzenia w żywność i wodę, zapewnianiu społecznościom dostępu do informacji oraz przyspieszaniu przejścia do gospodarki o obiegu zamkniętym za pomocą podstawowych i zaawansowanych materiałów, produktów specjalistycznych i innowacyjnych rozwiązań.
Orbia zatrudnia ponad 23 tys. pracowników na całym świecie, prowadzi działalność handlową w ponad 110 i działalność operacyjną w ponad 50 krajach, z międzynarodowymi siedzibami w: Bostonie, Meksyku, Amsterdamie i Tel Awiwie. W 2022 roku firma wygenerowała przychody na poziomie 9,6 mld USD.
Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę internetową: www.orbia.com .

O Wavin
Wavin należy do grupy Orbia i jest dostawcą innowacyjnych rozwiązań dla światowego przemysłu budowlano-infrastrukturalnego. Firma, dzięki ponad 60-letniemu doświadczeniu w rozwijaniu swoich produktów, przyczynia się do polepszenia funkcjonowania ludzi na całym świecie – poprzez budowę zdrowego, zrównoważonego środowiska do życia. Niezależnie od tego, czy chodzi o poprawę zaopatrzenia w wodę, zapewnienie dostępu do urządzeń sanitarnych, tworzenie miast odpornych na zmiany klimatu, czy też projektowanie wygodnych przestrzeni mieszkalnych, Wavin współpracuje z jednostkami samorządowymi, inwestorami, projektantami i wykonawcami, aby wspierać społeczności, budownictwo i infrastrukturę w przygotowywaniu się do wyzwań przyszłości. Wavin zatrudnia ponad 12 tys. pracowników w około 65 zakładach produkcyjnych na całym świecie, obsługując ponad 80 krajów za pośrednictwem globalnej sieci sprzedaży i dystrybucji.


Wavin
press box

 

NAPISZ DO NAS

> admin(at)lazienkaikuchnia.pl <